Bezpieczeństwo danych osobowych

Dane osobowe to informacje na temat osoby fizycznej, które zgodnie z ustawą z 1997 roku objęte są ochroną. Tymczasem każdego dnia wielu ludzi odkrywa, że ich dane z niewiadomych przyczyn znane są pewnym osobom, firmom bądź instytucjom. Portal Żyjących Bezpiecznie to miejsce, gdzie można znaleźć informacje wyjaśniające jak postępować, aby dane osobowe nie trafiły w niepożądane ręce.

Szczególną uwagę zwracamy na aktywność w Internecie. To właśnie w sieci najczęściej dochodzi do nieświadomego przekazania prawa do dysponowania takimi danymi. Wiele osób chętnie bierze udział w konkursach internetowych i bez wahania akceptuje ich regulamin. Tymczasem w takim regulaminie często znajduje się klauzula, która oznacza zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez organizatora konkursu, a nawet na przekazywanie ich innym podmiotom. Podobne sytuacje zdarzają się w przypadku konkursów organizowanych poza siecią. Z tego względu przypominamy o tym, jak ważne jest dokładne czytanie wszystkich umów i regulaminów przed ich akceptacją.

Poważne problemy może sprawić także zagubienie dokumentów. Wyjaśniamy zatem, jak należy postępować w takiej sytuacji, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Na naszej stronie znalazły się także informacje na temat właściwego zachowania w przypadku odkrycia faktu, że dane osobowe trafiły do niepożądanych osób bądź firm. Przypominamy o tym, że zgodnie z polskimi przepisami człowiek, który wyraził zgodę na przetwarzanie swoich danych, ma prawo do ich poprawy oraz do wycofania danej zgody.